ورق آلومینیوم

محصولات   ورق   خرید ورق   فروشگاه ورق   ورق فلزی   فروش ورق فلزی   فروشنده ورق فلزی   قیمت ورق فلزی   وزن ورق   وزن ورق آلومینیوم   ورق آلومینیوم رنگی   بازار آهن   بازارآهن تهران   بازار آهن شادآباد   بازارآهن   بازار آهن ایران   آلومینیوم   ورق آلومینیوم   آلومینیوم ساده   آلومینیوم آجدار   ورق آجدار آلومینیوم   ورق آنادایز   آلومینیوم آنادایز   خرید آلومینیوم   فروش آلومینیوم   قیمت آلومینیوم   آلومینیوم اراک   آلومینیوم پارس   صنایع آلومینیوم   آلوم پارس   آلومینیوم امباس   ورق آلومینیوم پانچ   آلومینیوم مشبک   وزن آلومینیوم   کاربرد های آلومینیوم   آلمیون   آلومینیوم چیست   فروشنده ورق الومینیوم   فروشگاه آلومینیوم   تفاوت انواع آلومینیوم   انواع آلومینیوم   کرکره آلومینیوم   رول آلومینیوم   شیت آلومینیوم   آلومینیوم ذوزنقه ای   فرمینگ ورق آلومینیوم   خم و برش آلومینیوم   چگالی آلومینیوم   آلومینیوم ساختمانی   ورق آلمیون   aluminum  

سبکی وزن ، قیمت مناسب ، شکل پذیری بالا و ظاهر تمیز و زیبا از ویژگی های قابل ذکر ورق آلومینیومی است.

 ورق آلومینیومی (به اصطلاح غلط ورق آلمیون) نوع خاصی از ورق است که با ویژگی های فلز آلومینیوم تولید شده و در دسته ورق های فلزی سبک قرار می گیرد.

در کنار مزایای فوق باید به مقاومت بالای فیزیکی و همچنین مقاومت این فلز در برابر زنگ زدگی یا اکسیداسیون اشاره کرد.

ورق آلومینیوم  را می توان در ابعاد مختلف و در دو نوع بی رنگ ( خام و آنادایز )  و رنگی پیدا کرد.

ورق های آلومینیوم به دو صورت رول و شیت (برگ شده) در بازار موجود است.

در حالت کلاف (رول فرم ) می توان ابعاد طولی دلخواه را سفارش داد. همچنین در این حالت می توان فرمینگ های شادولاین ،کرکره، ذوزنقه ، دامپا و ... را نیز از ورق آلومینیوم تولید کرد.

به جز ورق صاف رول و شیت، و فرمینگ های مختلف ورق آلومینیومی آجدار نیز موجود است که بسیار پر کاربرد نیز هست.

جدول وزنی ورق آلومینیوم را در زیر مشاهده می کنید : (وزن ها بر اساس مقاله آموزش محاسبه وزن و با  چگالی آلومینیوم یعنی 2/7 محاسبه شده است)

ردیف

طول(میلی متر)

عرض (میلی متر)

ضخامت(میلی متر)

وزن(گرم)

1

2000

1000

25 صدم

1350

2

2000

1000

40 صدم

2160

3

2000

1000

50 صدم

2700

4

2000

1000

1

5400

5

2000

1000

2

10800

ابعاد فیزیکی ورق های آلومینیومی:

ورق آلومینیومی از ضخامت 25 صدم  میل الی 10 میلیمتر
ورق آجدار آلومینیوم از ضخامت 1 میل الی 5 میلیمتر
ورق امباس آلومینیوم در ضخامتهای 3/0 و 5/0 و 7/0 و 1 میلیمتر
ورق پانچ آلومینیوم در ضخامتهای مختلف و قطر سوراخ متفاوت
ورق فرمدار آلومینیوم ذوزنقه و سینوسی و شادولاین
ورق آلومینیوم آجدار  در ابعاد 244*122

ورق آلومينيوم شيت ساده در ابعاد2000*1000میلیمتر

انواع ورق آلومينيوم در ابعاد 2500*1250میلیمتر

ورق آجدار آلومينيوم چهار خط بادامی با ضخامت 1 الی 5 ميليمتر

 در ابعاد 2000*1000 ملیمتر و1250*2500 ملیمتر

ورق آلومینیوم  کویل (رول) طبق سفارش مشتری

ورق آلومينيوم امباس (لوزی)

ورق آنادايز طبيعی از 5 دهم  تا 2 ميليمتر

ورق آلومينيوم رنگی دکورال (طرح چوب)، الکترو استاتيک و آنادايز رنگی

ورق آلومينيوم  شادولاين، ذوزنقه و سينوسی (کرکره)

ورق آلومينيوم پانچ (گرد ، چهار گوش ، گشنيزی)

ورق آلومينيوم طرحدار طبق سفارش مشتری برای نمای ساختمان و دکوراسيون

 

نامگذاری

در ایالات متحده آمریکاو کانادابرخلاف سایر کشورها به «آلومینیُم»، «آلومینُم» می‌گویند. هر دو تلفظ از واژه لاتینLumen به معنی «نور» گرفته شده‌است. پیش از جداسازی فلز آلومینیم، اکسیدآن آلومیننامید می‌شدهامفری دیویکه موفق نشده بود از آلومین، آلومینیم تهیه کند، گفت که می‌خواهد نام این فلزرا «آلومیم» بگذارد. ولی بعداً آن را به «آلومینم» تغییر داد تا با آلومین مطابقت داشته باشد. با این حال واژهٔ آلومینیم کاربرد عمومی پیدا کرد، زیرا نام بسیاری از عنصرهای فلزی به «یُم» ختم می‌شود.

تاریخچه کشف آلومینیوم

فردریک وهلر" بطور کلی به آلومینیوم خالص اعتقاد داشت. اما این فلز دو سال پیشتر به‌وسیله «هانس کریستین ارستد» شیمیدان و فیزیکدان دانمارکی بدست آمد. در روم و یونان باستان این فلز را به‌عنوان ثابت کننده رنگ در رنگرزیو نیز به‌عنوان بند آورنده خون در زخمها بکار می‌بردند و هنوز هم به‌عنوان داروی بند آورنده خون مورد استفاده‌است. در سال ۱۷۶۱، «گویتون دموروو» پیشنهاد کرد تا alum را آلومین (alumin) بنامند.

پیدایش و منابع

اگر چه Al، یک عنصر فراوان در پوسته زمین است(۱۸٪)، این عنصر در حالت آزاد خود بسیار نادر است و زمانی یک فلز گرانبها و ارزشمندتر از طلابه حساب می‌آمد. بنابراین، به‌عنوان فلزی صنعتی اخیرأ مورد توجه قرار گرفته و در مقیاسهای تجاری تنها بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده‌استدر ابتدا که این فلز کشف شد، جدا کردن آن از سنگها بسیار مشکل بود و چون کل آلومینیوم زمین بصورت ترکیب بود، مشکل‌ترین فلز از نظر تهیه به شمار می‌آمد.

آلومینیوم برای مدتی از طلابا ارزش‌تر بود، اما بعد از ابداع یک روش آسان برای استخراج آن در سال ۱۸۸۹، قیمت آن رو به کاهش گذاشت و سقوط کرد. تهیه مجدد این فلز از قطعات اسقاط (از طریق بازیافت) تبدیل به بخش مهمی از صنعت آلومینیوم شد. بازیافت آلومینیوم موضوع تازه‌ای نیست، بلکه از قرن نوزدهم یک روش رایج برای این کار وجود داشت. با اینهمه تا اواخر دهه ۶۰ این یک کار کم منفعت بود تا زمانیکه بازیافت قوطیهای آلومینیومی آشامیدنیها بالاخره بازیافت این فلز را مورد توجه قرار داد. منابع بازیافت آلومینیوم عبارت‌اند از: اتومبیلها، پنجره‌ها، درها، لوازم منزل، کانتینرها و سایر محصولات.

معرفی

آلومینیوم، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی۱۳می‌باشد. آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسیون دارد، همچنین وزن و قدرت آن، قابل توجه‌است. آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیونها محصول مختلف بکار می‌رود و در جهان اقتصاد، عنصر بسیار مهمی است.

اجزای سازه‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، در صنعت هوانوردی و سایر مراحل حمل و نقل بسیار مهم هستند. همچنین در سازه‌هایی که در آنها وزن پایداری و مقاومت لازم هستند، وجود این عنصر اهمیت زیادی دارد.

ویژگی‌های قابل توجه

آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای - خاکستری مات و لایه نازک اکسایش که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بی. ِ چکش خوار، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه، این عنصر غیر مغناطیسی، بدون جرقه، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر است.

تاريخچه كشف آلومينيوم
آلومينيوم بوسيله "هانس كريستين ارستد" شيميدان و فيزيكدان دانماركي بدست آمد
در روم و يونان باستان اين فلز را بعنوان ثابت كننده رنگ در رنگرزي و نيز بعنوان بند آورنده خون در زخمها بكار ميبردند و هنوز هم بعنوان داروي بند آورنده خون مورد استفاده قرار ميگيرد. در سال 1761، "گويتون دمورووپيشنهاد كرد تاalum را آلومين (alumin) بنامند

 
پيدايش و منابع 
اگر چه آلومينيوم ، سومين عنصر فراوان در پوسته زمين است(18%)، اين عنصر در حالت آزاد خود بسيار نادر است و زماني يك فلز گرانبها و ارزشمندتر از طلا به حساب ميآمد. بنابراين بعنوان فلزي صنعتي اخيرا مورد توجه قرار گرفته و در مقياس تجاري تنها بيش از 100 سال است كه مورد استفاده دارد. در ابتدا كه اين فلز كشف شد، جدا كردن آن از سنگها بسيار مشكل بود و چون آلومينيوم موجود در طبيعت بصورت تركيب ميباشد، مشكلترين فلز از نظر تهيه به شمار ميآمدويژگيهاي قابل توجه 
آلومينيوم، فلزي است نرم و سبك، باقابليتهاي زياد، به رنگ نقره‌اي متمايل به خاكستري مات و لايه نازك اكسيداسيون كه در مجاورت هوا در سطح آن تشكيل ميشود و از زنگ خوردگي بيشتر جلوگيري ميكند. وزن آلومينيوم تقريبا يك سوم فولاد يا مس است.همچنين بسيار بادوام و مقاوم در برابر خوردگي است. بعلاوه، اين عنصر غير مغناطيسي، بدون جرقه، دومين فلز چكش خوار و ششمين فلز انعطاف‌پذير است.

 

كاربردها 
چه از نظر كيفيت و چه از نظر ارزش، آلومينيوم كاربرديترين فلز بعد از آهن است و تقريبا در تمامي بخشهاي صنعت داراي اهميت ميباشد. آلومينيوم خالص ، نرم و ضعيف است،اماميتواند آلياژهايي را با مقادير كمي از مس ، منيزيوم ، منگنز ، سيليكون و ديگر عناصر بوجود آورد كه اين آلياژها ويژگيهاي مفيد گوناگوني دارند. اين آلياژها اجزايمهمهواپيماهاوراكتها راميسازند. وقتي آلومينيوم در خلاء تبخير شود، پوششي تشكيل ميدهد كه هم نور مرئي و هم گرماي تابشي را منعكس ميكند. اين پوشش لايه نازك اكسيد آلومينيوم محافظ را بوجود ميآورد كه همانند پوششهاي نقره خاصيت خود را از دست نميدهند. يكي ديگر از موارد استفاده از اين فلز در لايه آينههاي تلسكوپهاي نجومي است. 

 

نكاتي چند درباره صنعت آلومينيوم

 •   اولين شركت توليد آلومينيوم درآمريكا در سال 1907 تاسيس گرديد .
 • صنايع بسته بندي به تنهايي 20درصد آلومينيوم توليدي جهان را مصرف ميكنند .
 • پيش بيني ها نشان ميدهد طي دهه آينده تقاضا براي آلومينيوم به 54ميليون تن در سال افزايش يابد.
 • كشور چين با 18ميليون تن مصرف آلومينيوم، يك سوم تقاضاي جهاني را به خود اختصاص خواهد داد.    بررسي ها نشان ميدهد كه قلب تپنده  توسعه آلومينيوم  در مناطق داراي  انرژي نظير خليج فارس خواهد بود . امارات متحده عربي  در كنار بحرين، قطر و عمان به سرعت در حال سرمايه گذاري در بخش آلومينيوم هستند.
 •   ايران توليد آلومينيوم را از سال 1351 آغاز نموده و ظرف مدت 20 سال توليد خود را  از10 هزارتن به 77هزارتن در سال 1371 و به 167هزارتن در سال 1381 رسانيد. در حال حاضر با احتساب 147 هزار تن ظرفيت نهايي هرمزال، ظرفيت توليد آلومينيوم كشور بالغ بر 457 هزار تن در سال خواهد شد.
 • متوسط مصرف انرژي الكتريكي در دنيا براي توليد هر كيلوگرم آلومينيوم بيش از 15 كيلو وات ساعت ميباشد كه چندين برابر مصرف انرژي درصنايع فولاد و مس ميباشد .
 • برق مصرفي براي توليد هركيلوگرم آلومينيوم اوليه در شركت المهدي 16/3 كيلو وات ساعت ميباشد كه مصرف بالاتر از ميانگين جهاني ناشي از عقب ماندگي تكنولوژيكي است .
 •   درحال حاضر بيش از 65% از توليد جهاني آلومینیوم  در اختيار 5 كشور چين ، روسيه، كانادا، استراليا و ايالات متحده ميباشد.

 

با توجه به نوسانات قیمت  نمی توان قیمت دقیق و ثابتی برای این کالا قرار داد ولی به صورت تلفنی می توانید قیمت ها را به روز دریافت کنید.

تلفن :  02166306162

فکس :  02166306162

همراه : 09128460162

آدرس :تهران - بازارآهن (شادآباد) بلوار 45متری بهار شمالی مجتمع تجاری پارس فلز بلوک E پلاک12 فروشگاه کوروش

آدرس وب سایت :www.iron24.ir

و یا در پیام رسان تلگرام قیمت های روز و کوپن های تخفیف را مشاهده نمایید.شماره تلفن همراه ما در تلگرام 09128460162 می باشد.از لینک زیر هم می توانید استفاده فرمایید :آدرس کانال :iron24ch

 

 

 

 

نماد اعتماد الکترونیکی

تماس با ما

 • icon
  آدرس :بازارآهن تهران(شادآباد)، بلوار 45متری بهار شمالی،مرکز تجاری پارس فلز،بلوکE،پلاک12
 • icon
  تلفن ۱ : 02166306162 
  تلفن ۲ : 02166246019
 • icon
  موبایل : ۰9128460162
  تلگرام: ۰9128460162