دانستنی ها

مقایسه سقف شیروانی و سقف سنتی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

مهندسان شاغل در صنعت ساختمان سازی با انتخاب سیستم های مناسب ساختمان سازی، هم می توانند ایمنی ساختمان را با سبک سازی افزایش دهند و از طرفی می توان از نظر اقتصادی صرفه جویی مناسبی را انجام دهند. امروزه استفاده از سقف های سنگین وزن تیرچه بلوک در ایران، حتی در مناطق روستایی رواج یافته است این درحالی است که در کشور های توسعه یافته غالب ساختمان های ویلایی با سقف های شیروانی طراحی و ساخته می شود. سقف های تیرچه بلوک علیرغم آنکه وزن ساختمان ها را افزایش می دهد بر روی نمای ساختمان نیز تاثیر نامطلوبی می گذارد. مطالعات این مقاله نشان می دهد که اینگونه سقف ها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نیست. استفاده از سقف های سبک وزن شیروانی در ساختمان ها بخصوص در مناطق روستایی از نظر حفظ بافت سنتی و معماری و اقتصادی و ایمنی بسیار مطلوب تر خواهد بود. بنابراین در این مقاله به برآورد و مقایسه استفاده از سقف های تیرچه بلوک و شیروانی در ساختمان ها پرداخته شده است. می توان به عنوان یک شاخص مناسب به هزینه ساخت اسکلت و سقف ساختمان های با سقف شیروانی در مقایسه با ساختمان مشابه خود با سقف تیرچه بلوک که در این مقاله محاسبه شده اشاره کرد. این مطالعات نشان می دهد که این هزینه ساخت این گونه ساختمان ها با سقف شیروانی به طور متوسط حدودا 35 % ارزانتر از سازه هایی با سقف تیرچه بلوک است. بنابراین از آنجایی که ساخت ساختمان هایی یک طبقه در مناطق روستایی رواج بالایی دارد و این نوع سقف ها به لحاظ سازگاری بیشتر با محیط و فرهنگ و معماری روستایی و همچنین اقتصادی بودن آنها و از طرفی افزایش قدرت معماری با حذف المان های غیر ضروری و همچنین افزایش ایمنی جانی پس از زلزله به سبب کاهش وزن کلی سقف، پیشنهاد می شود به عنوان جایگزین منطقی سقف های تیرچه بلوک مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مزایای سقف شیروانی :

وجود سقف شیروانی نه تنها به زیبایی خانه شما کمک می‌کند، بلکه فضای خانه را بزرگتر نشان می‌دهد. این شیروانی‌ها باعث ورود نور بیشتر به خانه می‌شوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. تهویه‌ای مناسب هستند. علاوه بر زیبایی، باعث گردش هوا و وسیع‌تر جلوه‌دادن خانه نیز می‌شوند.

شیروانی

 

مقاومت در برابر آب و هواهای مختلف:

یکی دیگر از مزایای سقف شیروانی زیبایی، مقاومت بالای‌آنها در برابر انواع آب و هوا است. سقف شیروانی شیبدار دارای مقاومت بالایی در برابر برف و باران هستند و از ورود برف و باران به منزل جلوگیری می‌کنند. با نصب این شیروانی‌ها می‌توان میزان آسیب‌های وارده و خرابی ناشی از استهلاک را در سقف کاهش داد. همچنین فشار بیش از اندازه وارده به سقف را کنترل کرد.

شیروانی

 

کنترل هزینه‌های ساختمان:

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از این نوع شیروانی‌ها کاهش هزینه‌هاست. پایین بودن هزینه نصب آن باعث شده که از طرف خریداران مورد استقبال زیادی قرار گیرد. لذا بسیاری ترجیح می‌دهند که سقف ساختمان‌شان شیروانی باشد. متقاضیان استفاده از این شیروانی‌های محبوب بسیار زیادند و به دلیل تقاضای بالا، تولید کنندگان آنرا با هزینه مناسب و بسیار مقرون بصرفه در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند.

 

شیروانی

 

 

 افزایش مزایا در خانه‌هایی با دستور‌العمل‌های ویژه در ساخت:

این شیروانی‌ها به ساختمان شما یک برتری ویژه می‌دهند و آن‌هم احساس داشتن ساختمانی با بیش از یک طبقه است. در نقاطی که ساختن ساختمان‌های دو طبقه غیر‌قانونی است، نصب سقف شیروانی یک مزیت محسوب می‌شود. این سقف‌ها فضای خانه را افزایش داده و احساس داشتن یک خانه دو طبقه را در شما ایجاد می‌کند. در حالی که در خانه‌ای یک طبقه زندگی می‌کنید. در مناطقی با بافت تاریخی که اجازه ساخت بناهایی با ارتفاع بیش از حد معین داده نمی‌شود، این شیروانی‌ها یک امتیاز ویژه محسوب می‌‌شوند.

 

دلایل برتری سقف شیروانی به سقف های سنتی :

* صرفه‌جویی در مجموع هزینه‌های طول عمر مفید سقف

*صرفه‌جویی در مصرف انرژی

*کاهش نیاز به تهویه هوا

* سقف شیروانی فلزی نیاز به نور را کاهش می‌دهد

* بازگشت به آغوش طبیعت و سازگاری با محیط زیست

* افزایش بهای ملک

*مقاومت در برابر زلزله

*صرفه جویی در هزینه ها تا 35%

*طول عمر بالا

 

سقف های تیرچه بلوک:  

 

-سقف های تیرچه بلوک یکی از رایج ترین سقف های بتنی می باشد ، که از حدود 40 سال قبل در ایران رایج گردیده و هنوز هم با همان مشخصات 40 سال پیش در حال اجرا می باشد .

-این سقف ها دارای معایب پیدا و نهان بسیاری می باشد که به همین خاطر شاهد خسارات جبران ناپذیری به این سازه ها در زلزله ها می باشیم که البته با وجود تمام این تخریب ها ، باز هم شاهد اجرای این سقفها با همان مشخصات سابق هستیم

 

چند مورد از معایب سقف های تیرچه بلوک:

 

23

23

24

25

26

27

27

29

30

31

32

33

34

 

 

نصب سقف شیروانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

شیروانی

 

نحوه اجرای سقف شیروانی

نحوه اجرای سقف شیروانی یا شیبدار از این لحاظ مهم است که سقف های شیبدار از لحاظ نصب و اجرا بسیار سریع و در دسترس می‌باشند.

سقفهای شیبدار به دلیل تنوع بسیار زیاد، نصب آسان، زمان پایین اجرا، پرت کم مصالح، وزن کم، سازگاری با شرایط اقلیمی برخی مناطق و ظاهری زیبا، در بسیاری از مناطق شهری و روستایی برای پوشش سقف ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرند. اجرای سقف های شیبدار به دلیل اقبال عمومی بسیار جذاب بوده و شناخت روش های اجرای آن خالی از لطف نیست. با سایت پرچین تولید کننده پوشش پیشرفته سقف های شیبدار در ادامه این مطلب همراه باشید.

 

یکی از اصلی ترین اجزای ساختمان سقف آن می باشد که موجب هویت بخشی و زیبایی خانه ها می گردد. عوامل بسیاری مانند میزان باد، باران، رطوبت، موقعیت جغرافیایی، گرما، سرما و نیز نوع کاربری ساختمان، وزن و دیگر مشخصات فنی ساختمان، عواملی هستند که می توانند در تعیین نوع سقف ساختمانها تاثیرگذار باشند.

 

شیروانی

 

سقف های شیبدار در ایران به چندین روش اجرا می گردد و باتوجه به نوع طرح معماری آنها، باید زیرسازی مطابق با آن را اجرا نمود. به عنوان مثال زیرسازی سقفهای شیبدار یکطرفه، دوطرفه، چند طرفه و یا مخروطی به یک شیوه قابل اجرا نیست.
نه تنها نوع ساختار سقفهای شیبدار، بلکه نوع مصالح پوشش روی سقفها نیز در روش زیرسازی آن تاثیرگذار خواهد بود و با این توضیحات امروز در پرچین نحوه اجرای سقف شیروانی را بررسی میکنیم.

 

شیروانی

 

مراحل اجرایی سقف های شیبدار

زیرسازی سقف شیبدار

نحوه اجرای سقف شیروانی اینگونه است که ابتدا باید نشیمنی مناسب جهت قرار گرفتن زیرسازی سقف شیبدار ایجاد نمود. برای این منظور دور تا دور فضای مورد نظر را بوسیله پروفیل فلزی (و یا چوبی) یک کلاف ایجاد می نماییم.

 

شیروانی

 

این کلاف باید کاملا بوسیله اتصالات مناسب به اسکلت سازه متصل باشد تا در اثر نیروهایی جانبی مانند باد از ساختمان جدا نشود. این کلاف با توجه به وسط سقف، ارتفاع آن، طول دهانه ان و مصالح پوشش روی آن با پروفیلهای متفاوتی قابل اجرا می باشد. مقاطع مورد استفاده آن را مهندسین محاسب تعیین خواهند نمود.

 

شیروانی

 

پس از ساخت کلاف پیرامونی، با توجه به نوع سقف شیبدار (یک طرفه، دوطرفه، چند طرفه و یا … ) ابتدا بلندترین دهنه مورد نیاز سقف را ساخته و در محل مورد نیاز قرار داده می شود. سپس پروفیلهای جانبی جهت ایجاد شیب سقف به پروفیل اصلی متصل خواهد شد. این امر تا پایان زیرسازی سقف شیبدار ادامه پیدا خواهد کرد.

 

شیروانی

 

لازم به ذکر است فاصله پروفیل های فرعی سقف های شیبدار با توجه به میزان نیروی وارده به سقف، طول پروفیلها و مصالح پوشش سقف متغیر خواهد بود که عموما بصورت نقشه های اجرایی قبل از شروع به کار مشخص میگردد.

 

پوشش روی زیرسازی :

پس از تکمیل زیرسازی سقفها، پوشش اولیه روی آن را بوسیله مصالح متناسب با پوشش نهایی کاور می نماییم. این مصالح پوششی می تواند از جنس فلز (مانند ساندوچ پنل و یا توری به همراه پشم شیشه) و یا چوب (ورق OSB) و یا مصالح دیگر باشد.

 

شیروانی

 

نکته بسیار مهم در این نوع پوشش ها براورده کردن نیازهای مورد نظر می باشد. به عنوان مثال در صورتی که پوشش نهایی سقف شیروانی از جنس ورقهای فولادی باشد، باید پوششی روی سازه زیرسازی اجرا گردد تا بتواند عایق دمایی و رطوبتی را تا حدی ایجاد نماید. یکی از همین مصالح جهت زیرسازی پوشش نهایی، چوب های OSB می باشد که با توجه به همگن بودن آن با مصالحی نظیر شینگلدر بسیاری از سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شیروانی

 

پوشش نهایی :

پس از آماده شدن زیر سازی جهت اجرای پوشش نهایی انجام خواهد گرفت. برخی از این پوشش ها می تواند با نوع همپوشانی روی یکدیگر عایق رطوبتی لازم را ایجاد نمایند ولی برخی از آنها نیاز به ایجاد لایه عایق رطوبتی (آب بندی) با مصالح دیگری هستند. گروهی از پوشش های سقفهای شیروانینیز مانند شیروانی های سفالی، با توجه به ساختار، دارای قطعاتی (تاج بام، لب بند، کله بام، کتیبه، ناودانی و…) هستند که می توانند شرایط عبور آب را در نقاط مختلف سقف فراهم نمایند. بعضی از این پوشش ها بوسیله چسب ها، برخی بوسیله میخ و یا حتی پیچ روی سقفها قرار داده می شوند که در نهایت، باید محل اتصال میخها و پیچ ها را نیز آب بندی نمود.

 

 

 

ساندویچ پانل

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل:

ساندویچ پانل جایگزین مناسبی است برای مصالح سنتی یعنی اجری وسیمانی است.

که می توان با اطمینان کامل ان را در نظر گرفت، زیرا مزایای بسیاری نسبت به این مصالح دارد.

از جمله سبک بودن ، تحویل و نصب بسیار راحت و سریع،قیمت مناسب ،از لحاظ کاهش هزینه های ساخت و ساز مقرون به صرفه است ،ودرمصرف انرژی ها بسیارصرفه جویی می شود.ساندویچ پانل سازه ای می باشد،که از چند لایه متصل به هم تشکیل شده است .لایه های ساندویچ پانل هر کدام خاصیت فیزیکی ومیکانیکی دارند ومختص به مکانی با کاربرد خاص است .ولی در حالت کلی به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل

 

 

مشخصات ساندویچ پانل دیواری و سقفی:

ساندویچ پانل دیواری سقفی :از سه لایه تشکیل شده است دو ورق فولادی و هسته ی میانی به عنوان عایق می باشد ورق های ساندویچ پانل ، ورق الومینیوم : به ورق های نازکی گفته میشودکه قابل انعطاف ،خم کردن است و به دلیل نرم بودن ان راحت به دور اجسام پیچیده میشود،ویژگی خاص ان ضد خوردگی می باشد.ورق گالوانیزه ورقی است با خاصیت ضد خوردگی ، وزن سبک واتصال قوی ومستحکم است. فولاد اهن است که در فلز روی غوطه ور شده است ورق الوزینک ورقی است که ازالومینیوم و روی و سیلکون تشکیل شده است که دچار خوردگی وزنگ زدگی نمی شود این خواص موجب طول عمر بالای ورق ها می شود و عایق میانی این سازه از پلی یورتان ،پلی استایرن ،پشم سنگ و پشم شیشه است که خواص همه ی این فوم های عایق ضدحریق هستند.مهمترین این فوم ها فوم پلی یورتان است که نسوز یا کندسوز بودن ان قوی تر از باقی فوم های عایق است از ورق الوزینک هم بسیار استفاده می کنند.در دو نوع خام و رنگی دربازار موجود است ورق خام گران تر از ورق رنگی کوره ای است.

 

ساندویچ پانل های پیچ مخفی: 

ساندویچ پانل های پیچ مخفی عمدتا کاربرد ساختمانی دارند .این نوع پانل با توجه به ساختار خاص بدنه آن نسبت به ساندویچ پانل دیواری ساده دارای مقاومت مکانیکی بیشتری میباشد .بعلاوه به دلیل طراحی و ساختار ویژه محل اتصال پانل ها به یکدیگر, پیچ اتصال پانل به اسکلت قابل رویت نمیباشد .

 

ساندویچ پـانل های دیواری ساده و سردخانه ای:

کاربرد این نوع ساندویچ پانل  بسیار گسترده است  بسته به ضخامت هسته پلی یورتان این پانل میتواند کاربرد ساختمانی و سردخانه ای داشته باشد. لازم به ذکر است که این نوع ساندویچ پانل ها به طول مورد نیاز وبه ضخامت های ارایه شده تولید میشوند:

۱ – ساندویچ پـانل دیواری با ضخامت ۴۰ میلیمتر دورو ورق  (کاربرد ساختمانی وصنعتی ,دانسیته ۴۰)

۲ – ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۵۰ میلیمتر دورو ورق (کاربرد ساختمانی و پارتیشینهای داخل سردخانه ها ,دانسیته ۴۰)

۳ – ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۶۰ میلیمتر دورو ورق (کاربرد ساختمانی و پارتیشینهای داخل سردخانه ها ,دانسیته ۴۰)

۴–  ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۸۰ میلیمتر دورو ورق (کاربرد ساختمانی ودیواره های سردخانه های بالای صفر,دانسیته ۴۰)

۵ – ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۱۰۰ میلیمتر دورو ورق (ویژه سردخانه های  نگهداری بالای صفر و زیر صفر,دانسیته ۴۰)

۶ – ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۱۲۵ میلیمتر دورو ورق (ویژه تونل انجماد و سردخانه های نگهداری زیر صفر ,دانسیته ۴۰)

۷ – ساندویچ پانل دیواری با ضخامت ۱۵۰ میلیمتر دورو ورق (ویژه تونل انجماد وسردخانه های نگهداری زیر صفر ,دانسیته ۴۰)

 

طراحی ویژه پـانل های سردخانه ای:

طراحی این پانل ها به گونه ای میباشد که پس از نصب اتصال کامل بین  پلی یورتان دوقطعه پانل مجاور صورت میگیرد.نتیجه این اتصال فراهم اوردن یک دیواره کاملا همگن با دانسیته ۴۰ از مواد پلی یورتان میباشد. این مزیت علاوه برحذف هزینه تزریق موادوافزایش سرعت اجرای پروزه از بوجود امدن سطحی نا همگن در محلهای اتصال که به دلیل عدم وجود فشار لازم حادث میشود جلوگیری می نماید رعایت این اصول در ساندویچ پانل های سردخانه ای حیاتی بوده واجتناب ناپذیر میباشد .

 

مشخصات فنی ورق های ساندویچ پانل:

انتخاب یک نوع ازساندویچ پانل بستگی به شرایط  نوع سازه یا ساختمائن دارد که شامل دیوار های داخلی و خارجی و سقف می باشد و همچنین دمای محیط داخلی و اب و هوای منطقه مورد نظراست یکی دیگراز عوامل مهمی است که در انتخاب ساندویچ پانل باید در نظر گرفته شود.ساندویچ پانل ها منحصر به فرد هستندعملکرد حرارتی بالا، تداوم عایق،حداقل نشت هوا و از بین بردن تراکم حفره بین سازه های دیواری و سقفی را فراهم می کند،نتیجه استفاده از این سازه ساختمانی ایمن  و زیبا را در اختیار ما قرار می دهد.که این فواید در محیط ها با رطوبت بالا و ساحلی برای پوشش این مناطق بسیار مفید است .ورق گالوانیزه و ورق الوزینک به صورت رولی موجود هستند که ضخامت این ورق ها میتواند:ورق الوزینک 70سانتیمتر شروع می شود تا130سانتی متر می باشد ، ورق الومینیوم از0.2میلیمتر تا2میلیمتر برای مصارف ساختمانی باشد.ضخامت پانل ها از 4 ،6،8سانتی متر برای ساندویچ پانل دیواری و برای ساندویچ پانل سردخانه ایی از 10،12.5،15،18،20سانتی متر وساندویچ پانل سقفی عرض 1.08متر که مفید ان 1.01متراست و طول تمام این ساندویچ پانل ها از 1متر تا 12متر به دلخواه تقاضا کننده است.

 

ضخامت ساندویچ پانل:

این پانل ها در ضخامت 4 الی 25 سانتی متر و به طول دلخواه برحسب سفارش تولید می گرددو این امکان به مشتری کمک می نماید تا کاهش قابل توجهی در هزینه حمل ،نصب ودورریز به عمل آورد ساندویچ پانل ها از 5 لایه تشکیل شده است لایه محافظ درونی وبیرونی ودولایه چسب مخصوص عایق عایق پلی یورتان فوم داخل ساندویچ پانل نیزازجنس فوم پلی یورتان با دانسیته 40 کیلوگرم برمتر مربع می باشد .

 

ویژگی های ساندویچ پانل: 

 • مقرون به صرفه بودن ،عمر بالا
 • تحمل قابل توجه فشار بار
 • چسبندگی فوم به ورق
 • مقاومت شیمیایی
 • وزن سبک
 • عایق دربرابر صدا
 • مقاوم در برابر آتش
 • عایق در برابر رطوبت
 • عایق در برابر سرما و گرما

 

 • ساندویچ

 

 • در ادامه چند نوع ساندویج پانل رو ملاحظه می فرمایید:

 

ساندویچ

ساندویچ

ساندویچ

تماس با ما

 • icon
  آدرس :بازارآهن تهران(شادآباد)، بلوار 45متری بهار شمالی،مرکز تجاری پارس فلز،بلوکE،پلاک12
 • icon
  تلفن ۱ : 02166306162 
  تلفن ۲ : 02166246019
 • icon
  موبایل : ۰9128460162
  تلگرام: ۰9128460162